Działania strażnicze i wspieranie społeczności lokalnych w procesie budowania społeczeństwa obywatelskiego i partycypacji w tworzeniu polityk lokalnych.
Cele obszaru:
- Priorytetem dla tego obszaru są działania mające na celu monitorowanie i upublicznianie działań podejmowanych np. przez instytucje publiczne, władze lokalne lub osoby mające wpływ na sferę publiczną, w celu wykrycia nieprawidłowości w ich działaniach, w szczególności w zakresie praw człowieka, godności ludzkiej, przestrzegania prawa i praworządności.
- Aktywizacja społeczności lokalnych i tworzenie warunków do współuczestnictwa w tworzeniu polityk lokalnych np. poprzez udział w konsultacjach społecznych, monitorowaniu przebiegu działań podejmowanych przez władze lokalne itp.
- Budowanie społeczeństwa obywatelskiego na szczeblu lokalnym poprzez zachęcanie przedstawicieli społeczności lokalnych do współdziałania na rzecz upowszechniania praw i wartości wynikających z traktatów UE i Karty oraz dbania o szeroko rozumiane dobro wspólne.
- Budowanie bazy danych np. poprzez tworzenie raportów i analiz na temat sytuacji lokalnych związanych z przestrzeganiem prawa, funkcjonowaniem władz lokalnych, możliwości działania dla organizacji społeczeństwa obywatelskiego.
Przykładowe działania:
- zapewnienie bezpłatnego doradztwa;
- prowadzenie działań strażniczych i monitorujących w zakresie polityki UE oraz praw i wartości na mocy Traktatów UE i Karty;
- promowanie wdrażania przyjętych ustaw, rozporządzeń i spraw sądowych;
- badania i analizy mające na celu informowanie o procesie kształtowania polityki na poziomie UE i krajowym;
- opracowywanie narzędzi i standardów wspierających wartości UE;
- działania o charakterze edukacyjno-animacyjnym.