Szkolenie online - Planowanie i projektowanie miejskiej demokracji
Szkolenie ma na celu namysł nad jakością demokracji lokalnej, poszukiwania strategii ulepszania miejskiej demokracji, kontaktów włodarzy z mieszkańcami, kolektywnego podejmowania decyzji i może być częścią tworzenia długofalowej strategii rozwoju gminy.
Termin: 15 lipca | godz.9:00-14:00
Warsztaty odbędą się na platformie ClickMeeting.
Zarejestrowani uczestnicy otrzymają link do spotkania na podany adres mailowy.
Liczba miejsc jest ograniczona
Program:
-
Wprowadzenie – jak wygląda demokracja w mieście. Teorie demokracji, koncepcje demokracji lokalnej
-
Krótkie przedstawienie stanu demokracji na poziomie lokalnym w Polsce, rys historyczny oraz rozwój instytucji demokratycznych na poziomie lokalnym.
-
Krótki rys instrumentów demokratycznych stosowanych na świecie. Przedstawienie najnowszych trendów w demokracji jak np. permanent mini-publics, augmented democracy i inne. Opis instrumentów demokratycznych jak budżet obywatelski, inicjatywa ludowa, panel obywatelski, sondaż deliberatywny, audyt obywatelski, weto ludowe, referendum lokalne, demokratyczny voucher, nauka obywatelska oraz innych na podstawie portalu www.participedia.net oraz innych źródeł.
-
Analiza sił i aktorów w mieście na podstawie teorii pól Neila Fligsteina i Douga McAdama w konkretnym środowisku miejskim. Dyskusja nad stworzonym modelem i zastanowienie się jak będzie się on zmieniał w czasie i pod wpływem istotnych dla miasta czynników jak np. demograficznych
-
Zakończenie szkolenia – podsumowania, pytania.
Prowadzący:
Szymon Andrzejewski
Naukowiec, społecznik, innowator. W 2023 roku obronił pracę doktorską „Instytucje demokracji bezpośredniej, partycypacyjnej i deliberacyjnej w Gdańsku od 2010 roku” w Instytucie Socjologii Uniwersytetu Gdańskiego. Autor artykułów naukowych dotyczących mierzenia jakości demokracji lokalnej krajowej, oraz raportów dla FRDL dotyczących tematyki możliwych zmian instytucjonalnych obywatelskiej inicjatywy uchwałodawczej oraz o nauce obywatelskiej i możliwości jej zastosowania w mieście. Obserwator I panelu obywatelskiego w Gdańsku w 2016 roku i Warszawskiego Panelu Klimatycznego w 2020 z czego powstała publikacja „Panel obywatelski z perspektywy obserwatora. Przypadek Warszawskiego Panelu Klimatycznego”. Ekspert krajowy projektu Varieties of Democracy od 2021 roku.